Галина запитує в Кривому Розі у юристів Центру БВПД Анни Лактюшиної та Наталі Кожем'яки: «Моя донька виїхала за кордон. На роботі написала заяву на відпустку за власний рахунок. Найближчим часом повертатись не збирається. Але на роботі вимагають пристати до роботи або погрожують звільненням. Що робити?»
19 липня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин». Цей закон вносить зміни у трудове законодавство України, зокрема, у частині надання відпусток.
Законодавцем запроваджено НОВИЙ ВИД ВІДПУСТКИ без збереження заробітної плати, яка не належить до відпусток без збереження заробітної плати, що надаються відповідно до ст. 25, 26 Закону України «Про відпустки».
У період дії воєнного стану за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, роботодавець в обов’язковому порядку надає йому відпустку БЕЗ збереження заробітної плати тривалістю, визначеною в заяві, але не більше 90 календарних днів.
Час перебування у такій відпустці не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого п. 4 частини першої ст. 9 Закону України «Про відпустки». Роботодавець НЕ може відмовити працівнику в наданні цієї відпустки.
Водночас працівник має підтвердити той факт, що він «виїхав за межі території України» або «набув статусу внутрішньо переміщеної особи».
Спосіб підтвердження факту виїзду за кордон НЕ визначений законом, тож рішення щодо надання відпустки в цьому випадку буде прийматися на розсуд роботодавця на підставі наданих працівником документів, які можуть підтвердити цей факт.
У разі повернення на територію України працівник, який перебуває у зазначеній відпустці, втрачає право вимагати продовження такої відпустки.
Протягом дії воєнного стану роботодавець може надавати працівнику відпустку за власний рахунок без обмеження строку, встановленого ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки.
Така відпустка може мати необмежену тривалість у рамках воєнного стану і надаватися за домовленістю сторін, тобто роботодавець має повне право відмовити у її наданні.
Де отримати безоплатну правову допомогу у Кривому Розі?
Якщо ви потребуєте правової допомоги, ви можете її отримати в бюро Криворізького центру безоплатної правової допомоги:
- за телефонами: 098-040-83-70, 097-139-88-57, 066-276-54-76.
- за адресами: вул. Качалова, 2, вул. Героїв АТО, 30, каб. 102, вул. Конткевича, 37.
- звернувшись на електронну пошту: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Юлія ЛАПОЧКІНА,
спеціально для рубрики
Робота та Вакансії Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг