Вибираємо манго: 6 популярних сортів, які імпортують в Україну
Манго – один з найулюбленіших екзотичних фруктів у багатьох людей. Це не дивно, адже цей плід має дуже приємний смак, який поєднує в собі терпкі хвойні нотки в м’якоті біля кісточки, тропічну пікантність та освіжаючу солодкість. А ще у нього дуже приємний аромат. Купити манго можна і в Україні, цей фрукт вже не перший рік активно імпортується, причому у різноманітті видів. Певно всі любителі плоду помічали, що в продажу доступні плоди різного розміру, кольору і навіть відрізняються за формою. Це не просто так, а особливості різних сортів. Більше того, між собою вони відрізняються за текстурою та смаком. Ось 6 найбільш популярних сортів манго, які можна купити в Україні на сайті CrazyBox:
- Нам Док Май.
- Кат чу.
- Міні.
- Кент.
- Махачонок.
- Імператор.
Розглянемо детальніше особливості та відмінності кожного з них.
Нам Док Май: найбільш розповсюджений
Цей сорт росте в Таїланді і дійсно є лідером по імпорту в інші країни по всьому світу. Купити манго Нам Док Май можна і в Україні, на сайті CrazyBox воно відразу з’являється, як тільки наступає сезон стиглості плодів.
Впізнати цей сорт можна за характерним кольором та формою – шкірка в нього жовтого кольору, а носик (кінчик плоду) загнутий догори.
До характерних рис сорту Нам Док Май можна віднести також приємний смак і м’яку текстуру. В ньому практично не відчутні волокна, консистенція трохи масляниста, ніжна та соковита. Його можна використовувати для вживання свіжим, готувати з нього смузі, морозиво, додавати до десертів.
Кат Чу: найбільш ніжний
Цей сорт родом з В’єтнаму. І якщо передній сорт був ніжним, то це ще ніжніший. В нього дуже делікатна м’якоть і зовсім немає волокон, вона просто тане в роті і дуже солодка.
При цьому характерною рисою сорту є наявність квіткових ниточок в м’якоті. Вони ніяк не впливають на смак чи якість плоду.
До речі, саме манго Кат Чу називають ще «королівським» і саме так маркують товар при продажу. Впізнати його можна за яскравим жовтим кольором шкірки, при цьому кінчик (носик) – може бути зеленкуватим.
Найкраще вживати ці плоди свіжими, вони дуже ніжні, соковиті та смачні. Але також манго Кат Чу можна використовувати для приготування різноманітних десертів.
Міні: не поступається «повнорозмірним»
Невеличкі за розміром манго ростуть в Колумбії. Вони за розміром явно поступаються звичайним, «повнорозмірним» плодам, але зовсім не поступаються за смаком.
М’якоть у міні дуже солодка, ароматна, соковита та ніжна. Гурмани відмічають, що саме цей сорт має найбільше ноток в смаку.
Відрізняє його, до речі, не лише розмір. Міні дуже яскраві – шкірка та м’якоть насиченого помаранчевого кольору, вони дуже приємно виглядають у фруктових нарізках та салатах.
Кент: впізнаваний за кольором
Мабуть кожен бачив червоно-жовто-зелені манго на полицях магазинів чи сайті. Це і є сорт Кент. Родом він з Перу. До речі, цей сорт один з найбільш недорогих, проте це не означає, що він не смачний.
Навпаки, Кент дуже ароматний, соковитий, має сильно виражений фруктовий аромат та смак. І до речі, м’якоть майже не містить волокон, що робить його приємним. Цікаво, що саме в сорту Кент найбільш відчутні нотки піхтової живиці в м’якоті біля кісточки, через це його полюбляють гурмани, яким до вподоби складні відтінки смаку.
Махачонок: найбільш ароматний
Цей сорт теж з Таїланду. Напитаний яскравим сонцем та вмитий тропічними дощами, він дійсно має сильний добре відчутний навіть на відстані квітковий аромат.
Ще однією відмінністю сорту є видовжена форма та яскравий колір шкірки, вона насичено жовтого кольору. М’якоть у нього теж яскрава, солодка і має виражений тропічний смак, майже не містить волокон.
Імператор: найбільш пікантний
Цей сорт теж з Таїланду (так, ця країна входить в топ-експортерів манго в усьому світі). Його відрізняє незвичайний смак, здається, що в м’якоті поєднані нотки ананасу, перчика та лимону. Він солодкий, але є певна кислинка та пікантність. М’якоть дуже ніжна, соковита та не містить волокон.
Впізнати манго Імператор можна за формою та кольором. Плід у нього видовжений, крупний, шкірка помаранчевого відтінку.