Рак сигмовидної кишки - що це означає
Сигмоподібна кишка – це частина товстої кишки, яка розташована найближче до прямої кишки. Вона вбирає воду з калу і проштовхує його в пряму кишку й анус, поки він не буде готовий до виштовхування, коли ви користуєтеся туалетом.
Колоректальний рак – це узагальнюючий термін для раку товстої і прямої кишки, див за посиланням https://www.lissod.com.ua/ua/about-cancer/cancer-types/rak-prjamoj-i-tolstoj/. Дослідження показали, що цей вид онкологічних захворювань частіше трапляється в сигмовидній кишці, яка розташована ліворуч, разом із низхідною ободовою кишкою і прямою кишкою. Пряма кишка також вважається лівою стороною, хоча вона не є частиною товстої кишки.
Товста кишка починається від сліпої кишки, яка знаходиться з правого боку. Вона йде вгору до висхідної ободової кишки, через тіло до поперечної ободової кишки і вниз до низхідної ободової кишки та сигмовидної ободової кишки, які знаходяться з лівого боку.
Згідно з відомостями, зібраними фахівцями Лікарні ізраїльської онкології LISOD, серед їхніх пацієнтів близько 70% випадків колоректального раку діагностуються з лівого боку. Точно незрозуміло, чому пухлини товстої кишки починаються в певному місці, хоча деякі припущення з цього приводу існують. Але достовірно відомо, що аномальні процеси з лівого боку товстої кишки трапляються частіше, ніж із правого.
Симптоми, які часто виникають при пухлинах лівого боку
У людей з лівостороннім колоректальним раком часто спостерігаються зміни у звичках кишечника або кров у випорожненнях. У пацієнтів із пухлиною з правого боку часто спостерігається менше симптомів.
Пухлини лівого і правого боку мають різні генетичні характеристики
Рак, який розвивається на лівому боці товстої кишки, має більше мутацій генів, що пригнічують пухлину, таких як APC і TP53. Ці гени допомагають запобігти її росту. Мутації в цих генах підвищують ймовірність розвитку деяких видів раку, включаючи аномальні зміни в товстій кишці.
Пухлини, які розвиваються на правому боці, більш вірогідні у людей зі спадковими раковими синдромами. До них відносяться висока мікросателітна нестабільність (MSI-high), яка також називається дефіцитом репарації невідповідностей ДНК (dMMR) і синдром Лінча, докладніше https://www.lissod.com.ua/ua/about/media/news/kolorektalnij-rak-khto-v-zoni-riziku/.
Пухлини лівого боку легше виявити під час колоноскопії
Під час колоноскопії ваш лікар досліджує стінки та слизову оболонку товстої кишки, вставляючи гнучкий зонд у пряму кишку та навколо товстої кишки. Спочатку лікарі оглядають лівий бік, оскільки він розташований ближче до місця введення зонда. Колоректальний рак зазвичай починається з поліпа в товстій або прямій кишці.
Пухлини лівого боку часто являють собою поліпоподібні ураження, які виступають у просвіт шлунково-кишкового тракту і їх легше побачити. Колоноскопія добре виявляє ці поліпи, тому так важливо проходити цей рутинний скринінг.
Більшість поліпів на правому боці товстої кишки являють собою сидячі зубчасті аденоми. Вони плоскі і їх складніше виявити під час колоноскопії. Через це пухлини з правого боку часто діагностують на пізніх стадіях, і вони можуть складніше піддаватися лікуванню.
Не забувайте про правильну підготовку до колоноскопії. Чим краще буде очищений ШКТ, тим ймовірніше, що лікар виявить будь-які аномальні зміни на ранніх термінах.
Локалізація пухлини допомагає визначити підхід до лікування
Загалом лівосторонні пухлини мають кращий прогноз, ніж правосторонні. Це пов'язано з тим, що рак товстої кишки з лівого боку краще реагує на хіміотерапію і таргетну терапію, наприклад, аnti-EGFR і HER2 препарати.
Правобічні пухлини, як правило, мають більше генетичних мутацій, які часто пов'язані з більш агресивними видами раку. Правобічні пухлини також складніше виявити, тому їх часто діагностують, коли хвороба вже на більш пізній стадії. Останнім часом імунотерапія показала свою ефективність у лікуванні цих видів раку, оскільки організм може розпізнавати аномальні клітини й атакувати їх. Імунотерапія допомагає поліпшити прогноз для пацієнтів із раком правої частини товстої кишки IV стадії.
Ваш лікар і команда медичних працівників працюватимуть разом, щоб розробити для вас найкращий план лікування.
Знання про рак лівого і правого боку товстої кишки сприяють прогресу в лікуванні
Онкологи лікують колоректальний рак уже давно. Але тільки в останні чотири-п'ять років лікарі справді почали розуміти різницю між раком товстої кишки, що розвивається зліва і справа. До цього моменту цьому не приділялася така кількість уваги.
За ці роки вчені дізналися, що рак товстої кишки не можна розглядати як одне захворювання. Тепер онкологи розглядають його як складне захворювання з багатьма підтипами і намагаються розробити цільові та персоналізовані методи лікування, які можна використовувати залежно від конкретного типу пухлини. Повільно і неухильно сучасна медицина піднімає планку ефективності протипухлинної терапії колоректального раку. І розуміння значущості місця локалізації пухлини для діагностики та лікування є частиною цього.