1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (2 Votes)

З початком теплого періоду року активізувались кліщі у природі. Цьогоріччя це відбулося раніше, ніж у минулому році, повідомляє Весь Кривий Ріг. Цьому сприяли зміни у кліматі, потепління та значно високі температурні коливання

130522 15 min

Почастішання контактів людини і домашніх тварин з природою і переносниками стають постійними і сприяють проникненню кліщів з природи у місто. Садово – паркові ділянки, різноманітні місця відпочинку на природі, в лісі, біля водойм та інше в даний час стали зонами особливої уваги. Найчастіше мешканці нашого міста наражаються на кліщів саме в моменти відпочинку або під час польових робіт. За минулий рік за медичною допомогою звернулося понад 200 громадян нашого міста. На сьогодняшній день вже зафіксовано 12 покусів людей кліщами. Нападу кліщів підпало як доросле, так і дитяче населення. Кількість постраждалих дітей у цьому році – 60%, що повинно насторожувати батьків при проведенні прогулянок з дітьми.

Загроза кліщів полягає в тому, що вони можуть бути потенційними переносниками хвороби Лайма. Це захворювання в нашому місті реєструється щорічно і має тенденцію до зросту. Так, у 2013 році на Криворіжжі було зареєстровано 1 випадок. За 2021рік - 19 випадків.

Хвороба Лайма – це інфекційне захворювання, основними переносниками якої є кліщі. Пити кров кліщ може до 12 діб, при цьому самиця збільшується в 80-150 разів, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи, що часто для людини залишається не помітним.

Укус кліща безболісний, тому що разом зі слиною він вводить в ранку анестезуючу речовину і тільки через декілька годин виникає почуття болю. Звичайно дорослі кліщі, що присмоктались, виявляються людиною через 2-3 дні: в цьому місці з’являється припухлість, свербіння, почервоніння. Присмоктування маленької майже прозорої німфи часто залишається для людини непомітним.

Якщо кліщ інфікований, то борелії зі слиною кліща потрапляють у шкіру та на протязі декількох днів розмножуються. Вони протягом тривалого часу (роками) можуть зберігатися в організмі людини, зумовлюючи хронічну адо рецидивуючу форму захворювання. Але не всі кліщі інфіковані, захворювання має спорадичний характер.

Основною клінічною ознакою хвороби Лайма є мігруюча еритема, яка розвивається в місці укусу кліща. Часто разом з еритемою у людини з'являються гарячка, головний біль, затверділість м'язів шиї, ломота всього тіла й млявість. Тривалість інкубаційного періоду варіює у широких межах від 1 до 53 днів, найчастіше – 12 днів. У разі виникнення підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі, необхідно звернутись до лікаря - інфекціоніста. Це інфекційне захворювання небезпечне тим, що симптоми можуть з’явитися не відразу, а іноді через кілька місяців після інфікування.

У деяких осіб спостерігається форма захворювання без місцевих змін на шкірі. Виявлення таких випадків проводиться лише за допомогою серологічних методів діагностики (аналіз крові на визначення антитіл до борелій) дає можливість поставити правильний діагноз.

Тому, враховуючи вищевказане, рекомендуємо мешканцям міста дотримуватися низки простих правил, які є актуальними та доцільними та допоможуть уникнути нападу кліщів та зменшити ризик інфікування.

РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ:

- при відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, одягатися в світлий однотонний з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла. Голову слід покривати головним убором.
- часто через кожні 2 години проводити само- та взаємоогляди під час прогулянки та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покрити волоссям.

- місце для привалів, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25м.
- вдома слід одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

- використовувати для захисту від кліщів ефективні репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватися репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму.
- Якщо до тіла людини присмоктався кліщ його слід якомога швидше зняти. Необхідно звернутись до найближчого лікувального закладу, які працюють цілодобово, де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальших дій.

- При відсутності такої можливості видалення проводять самостійно: повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з боку вбік пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.
- Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном.

- Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.
- Щоб зберегти кліща живим, його необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон чи інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку.

Так як не всі види кліщів є переносниками бореліозу, рекомендуємо для подальшого дослідження кліщів (визначення видової належності) звертатися до нашого Підрозділу (Північне відділення, вул. Міжпланетна, 2).

Людмила Колесник,
Ентомолог Відокремленого структурного підрозділу «Криворізький районний відділ Державної установи «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Добавить комментарий