joker

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (1 Vote)

В Дніпропетровській області та на Криворіжжі мешкають каракурти, тарантули, жовті павуки Сак та інші. В останні роки через глобальну зміну клімату зараз отруйних павуків можна зустріти в Кривому Розі не тільки в полі або городі, а й на звичайному міському газоні

280721 2 min min

Можливо, вам доводилося бачити великих павуків – чорних,з рядом червоних плям на овальному черевці. Це каракурти – найбільш небезпечні для людини представники павукового роду, чия отрута в 15 разів сильніша за отруту гримучої змії. На щастя, каракурт впорскує незрівнянно менше отрути, ніж зміїна доза. Однак, якщо вчасно не надати допомогу, можуть бути серйозні наслідки.

Каракурти – хижаки, харчуються членистоногими. Гнізда будують на поверхні землі, біля крупних каменів під низькими кущами. Їх можна розпізнати: це кубла павутиння, у якому знаходяться жовті кульки – кокони.

Як уникнути укусу каракурта? Насамперед, уважно стежити за чистотою в помешканнях приватного типу (літніх кухнях, сараях тощо). Вчасно й акуратно прибирати павутину і всіх без винятку павуків - серед них може бути й отруйний каракурт. З настанням похолодання самки каракуртів (а кусають саме вони) шукають затишних місць для зимового гнізда. І часто заповзають у житла та інші приміщення. Особливо часто вони потрапляють у житло разом з різною городиною, корзинами, бадиллям, зіллям тощо. Тому такі приміщення і слід ретельно прибирати.

Працюючи ж у полі та на городах, треба одягати панчохи, спортивні костюми тощо, щоб захистити ноги від випадкового укусу каракурта.

Павуки ніколи не нападають першими й без причини. Активні каракурти вночі. Найчастішими є випадки укусів у ногу, коли людина взуває старе взуття, попередньо не перевіривши його, яке самиці уподобали собі для гнізда.

Необережно схоплені чи притиснуті до землі, вони кусають, виділяючи отруту. Цієї миті людина відчуває палючий біль, що розходиться по всьому тілу. Після укусу на шкірі з'являється маленька червона цятка, що швидко блідне. Через 5-30 хвилин з’являється біль у суглобах. Гострий біль може відчуватися у животі, попереку, грудній клітці. З’являється пітливість і лихоманка, підвищується артеріальний тиск. Іноді охоплює така слабкість, що хворий не може стояти на ногах. Такий стан може тривати до 12 днів.

Не пізніше 2 хвилин місце укусу треба припекти палаючим сірником. Отрута, що не встигла всмоктатися від нагрівання руйнується, і це значно полегшує біль.

Якщо укус прийшовся в ногу або руку, слід забезпечити негайну доставку у медичний заклад, а до того - нерухомість кінцівки, рекомендується багато пити води, неміцного чаю, молока. Пиття розчину марганцівки недоцільне і шкідливе.

Особам, які страждали до укусу гіпертонією, потрібно під час транспортування до лікарні контролювати тиск і у випадку його підвищення прийняти ліки, які вони приймали до того. Варто також прийняти ліки від алергії.

Ще на Криворіжжі можна зустріти тарантула. Це найбільший павук в Україні, один з найбільших у Європі. Розмір тіла до 4 см, з ногами до 7 см. Самиця тарантула живе в норах до 60 см глибиною. Ловильної сітки не будує, але реагує на рух здобичі, яка підходить до краю нірки та смикає за сигнальні павутинні нитки: вистрибує з нірки та кусає. Вночі відходить на невелику відстань від укриття. Полює найчастіше на жуків та прямокрилих.

Після вилуплення (зазвичай у травні) маленькі павучата залазять на спину самиці. Тут вони лишаються певний час. Самиця подорожує, час від часу скидає частину павучат. Таким чином вона розселює їх. Саме в цей час самиці найбільш агресивні.Тарантулів можна зустріти під каменями, в степу, балках, на городах, де вони будують свої нори. В період міграції росте кількість укусів людей і домашніх тварин. Самостійно павуки не нападають, якщо їх не чіпати. Самці ніякої загрози не несуть.

Зустрічається у місті також і павук Сак. Самиця має розміри до 10-15 мм, самець —7-12 мм. Тіло жовтого забарвлення, голова червона. Житло цих павуків схоже на мішок, такі будиночки вони будують під каменями.

Павуків притягає запах бензину, тому вони можуть оселитися в паливній системі автомобіля або гаражі. Павук Сак подорожує в автомобілях з однієї країни в іншу. Саме так цей вид потрапив в Дніпропетровську область кілька років тому. Ареал виду розширюється, що також пов'язано з глобальним потеплінням.

Укус павука жовтого досить болючий та схожий на укус оси. Отрута павука несмертельна, але в окремих випадках отрута павука може викликати некроз тканини, нудоту, нездужання і лихоманку. Симптоми можуть тривати до трьох діб.

Павук жовтий активний з травня по серпень. Мешкає на степових ділянках, луках, пустках з високою травою. Притулком для павука служить гніздо, яке він будує поміж листя або суцвіття злакових трав'янистих рослин. У гнізді павук переховується вдень і виходить полювати вночі або, інколи, похмурого дня.

Також читайте -

Мешкає на Криворіжжі ще один представник павукоподібних. Це – павук-оса, яскравий павук з зі смугастим жовто-чорно-білим черевцем. Живиться комахами. Отрута слабка, для людини безпечна. Дорослі самиці мають розмір від 1 до 2,2 см. Самці дрібніші, менш яскраві, до 5—8 мм у довжину.

Павук обирає для побудови ловильної сітки сонячні відкриті місця, де є висока трав'яниста рослинність: луки, лісові галявини, зарості очерету. Передні та задні ноги попарно зближені з кожного боку, тому павук виглядає як хрест чи літера «Х». У випадку небезпеки стрибає на землю.

Під час літнього відпочинку на природі або при виконанні польових робіт на присадибних ділянках будьте дуже уважними, частіше оглядайте своє тіло і одяг після цього. Не чіпайте павуків без потреби. Так можна уникнути укусів отруйних павуків. А якщо укус все ж таки відбувся, то негайно зверніться до медичного закладу.

Будьте пильними та обережними!

Ентомолог
Відокремленого структурного підрозділу
«Криворізький районний відділ Державної установи
«Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я»
Людмила Колесник

спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Добавить комментарий