1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Сайт Весь Кривий Ріг публікував точку зору «більшості» батьків з приводу конфлікту на Льодовій арені в секціях фігурного катання та хокею. Також розміщували коментарі депутата міськради Людмили БУРМАН, до якої звернулись зі скаргою батьки «з меншості». Сьогодні приводимо роздуми ще одного депутата міськради, який давно опікується дитячим спортом, зокрема - футболом

081119 26 min

Попередня публікація - Снова скандал на Ледовой арене в Кривом Роге! Родители выразили протест против съемок депутатом горсовета тренировки их детей-фигуристов

Попередня публікація - Скандал разгорается? Людмила БУРМАН объяснила, что и зачем делала на Ледовой арене в Кривом Роге

Юлий Морозов
Лонгрід про дитячий спорт

Останнім часом в Кривому Розі відбувається - як би так це назвати - жорстке вовтузіння навколо секцій хокею і фігурного катання. Всіх причетних атакують різного рівня адекватності і поінформованості батьки дітей і залучені ними групи підтримки з депутатів, "громадських активістів", юристів, "правозахисників", "ЗМІ" і т.п.

Я давно і близько причетний до дитячого спорту. Скажу більше, це одна з моїх улюблених справ. Я б з радістю проміняв усі оті депутатсько-політичні штуки на більш серйозну залученність до розвитку в місті і країні футболу, баскетболу і ще з десятка видів спорту. Але поки що не виходить. Це я до того, що я в темі. І це заганяє мене в смуток.
Почнемо з того, що весь дитячий спорт в Україні працює косо-криво. Йдеться про юридичний, організаційний, педагогічний та інші аспекти.

Взаємодія між федераціями (які є по формі громадськими організаціями, але мають дуже потужний вплив, адже є частинами міжнародних федерацій і є, як правило, по суті, єдиними воротами до офіційних міжнародних змагань), дитячо-юнацькими спортивними школами (які є частиною управлінь освіти і керуються їхніми нормативними документами), приватними структурами (чи то командами/стадіонами/секціями, які з радянських часів приписані до великих підприємств, тіпа ПівдГЗК, чи то новими структурами, організованими людьми з різною мотивацією) дуже погана.

До того ж вона ускладнюється тим, що вся документальна база, якою їхня діяльність регламентується, переважно формувалася ще в радянські часи і змінювалася лише точково, а не комплексно-продумано. Іноді змінювалася в угоду людям, які брали ті чи інші структури під контроль – чи то очолювали федерації, чи створювали клуби, чи йшли працювати до ДЮСШ. Якщо говорити про федерації, то як правило їх забирали під себе чи колишні спортсмени, які зазвичай не є вправними менеджерами, чи політикани / місцеві князькі. Вони теж, як правило, не поспішали привести все для цивілізованого і зручного для дітей і батьків вигляду. Адже прагнули трохи іншого.

ДЮСШ ж перманентно живуть в режимі жорсткого дефіциту коштів. А якщо ці дефіцити якось покриваються – то це, зрозуміло, не красиві білі шляхи, а мутняки і схеми чи здирництво з батьків.

Тепер накладаємо все це на Кривий Ріг, де вілкули, а значить все, гірше, ніж в «середньому по палаті». А якщо накласти на хокей/ фігурне катання, то все значно гірше, ніж з більшістю інших видів спорту. Адже завозилися ці види спорту до міста, скажімо так, неприроднім шляхом. Просто Колесникову, той що «Конті» і партнер Ахметова, треба було терміново розвинути хокей хоч десь ще, бо його ХК «Донбас» не було з ким грати.

От і вілкулам, які були частиною тієї ж януковічовсько-ахметівської системи, привалило це щастя у вигляді нашвидкуруч (зрозуміло, з купою порушень) побудованої льодової арени. Був призначений місцевий «олігарх», який мав все це контролювати і дофінансовувати. Що він і робив певний час, допоки його не злили свої ж.

В результаті цих дій, льодова арена, прикріплена до ДЮСШ 1, на сьогодні є єдиною можливою в місті локацією для тренувань юних хокеїстів і фігуристів. В результаті – монополія, ніхто нікуди не піде, обмежена кількість місць і т.п. фактори. До того ж, в результаті того, що ці види спорту для КР непоширені і без традицій – тренерів майже нема, їх доводиться тащити з інших міст або навіть країн. Точніше однієї. Здогадуєтесь якої. В результаті їдуть чи слабенькі чи майже аферисти. Ну а з чого б це нормальним тренерам їхати до Кривого Рогу? Є поодинокі виключення, які потрапляють в усе це і реально страждають, адже зазвичай опиняються крайніми.

Додамо ще той факт, що переважно батьки, які все ж віддали дітей в льодові види спорту – є більш забезпеченими, ніж інші батьки спортсменів (хокей і фігурне катання – недешеві види спорту) і, так вже сталося, принаймні у нас в Кривому Розі, дуже відданими і посвяченими цілі – зробити з дітей якісних спортсменів.

В результаті навколо цієї єдиної арени крутяться непогані гроші, групки достатньо консолідованих батьків, які, на жаль, не зробили нічого, щоб інституціалізувати свої угрупування. І тут же класичні вілкулівські керівники – слабо в темі, малоініціативні, не прагнуть розвитку, головне завдання – зберігати статус-кво і бути готовими потрошку пилити, якщо хазяї дозволять.

І все це – достатньо закрита «еко-система», як сказала одна мама – капсула з г-ном. Вона раніше чи пізніше має прорвати. І от зараз близька до того. Я все це бачив і знав давно. Часто мені хотілося влізти. Там не складно зробити так, щоб рвонуло.
Але.

Головна біда в тому, що нормальних більш-менш швидких рішень там нема. Якщо бути геть чесними, то там, як і в більшості інших дитячо-спортивних структур, рішення одне: все закрити, винних (а їх буде дуже багато) покарати і потихеньку будувати нове. І це стосується не тільки хокею. І навіть не тільки спорту. Там просто все виглядає дуже показово. І іноді мені дуже хочеться в цьому напрямку рушити.

Але.
Там же діти. Багато з яких щиро полюбили той спорт. І батьки, які вже вклали купу сил, нервів і грошей. І чиї діти постраждають від цього. І їм не буде куди подітися, адже, як я вже писав, альтернативи тій ковзанці нема. Ось це мене зупиняє.
А тут ще все ж накладається на два додаткових фактори.

1) Місцеві вибори, що насуваються. Всім зрозуміло, що конфігурація в місті поміняється. І ці вибори вілкули і не тільки вони тримають в голові. І вони реально скоро, тому будь-які рішення, що можуть бути зроблені, будуть, скажімо так, тимчасовими. І на непопулярні кроки, зрозуміло, теж ніхто йти не захоче.

2) Булінг, про який навіть закон запрацював. Там всі зараз всіх звинувачують в булінгу. Збирають комісії, готуються до судів. Зрозуміло, що освітня система буде тримати ці бастіони до останнього і захищати «булерів», навіть якщо це і буде невигідно з інших боків. Адже як тільки якийсь вирок призведе до чогось серйозного, це може випустити джина з пляшки. Давайте будемо чесними. Більшість вчителів в Кривому Розі можна достатньо справедливо звинуватити в булінгу.
Що вже говорити про тренерів, значна частина яких без крику, матів і фізичних покарань (якщо не потиличники, то присідання чи якісь образливі покарання), не може від слова «взагалі». Тож, як тільки стане чітко зрозуміло, що вчителя або тренера любимої дитинки можна реально законно покарати, цей процес не зупинити.

От така ситуація. В якій хтось перелякано тримається за своє місце. Хтось просто хоче, щоб з його дитиною все було мінімально спокійно. А хтось ловить рибку в каламутній водичці, або просто заробляє політичні бали чи живиться конфліктами.

Я ж наполегливо раджу всім батькам, по-перше, добре проаналізувати, чого вони дійсно хочуть і приймати рішення про ті чи інші дії, керуючись не просто емоціями, образами, а тим, що може наблизити їх до цієї цілі. Чи принаймні не віддалити категорично.
А по-друге, інституціалізуватися. Робити реальні кроки, щоб вивести всю їхню фінансово-матеріальну діяльність в законну площину. Отримати законні шляхи впливати на адміністрацію ДЮСШ і федерацій.
От тут у більшості ентузіазм згасає.

Адже це складніше і менш звично, ніж просто старанно і дисципліновано водити свою дитину на хокей, виділяти з сімейного бюджету гроші на обладнання і на поїздки на турніри, більшість яких, до речі, теж поза законодавчим полем.

Впевнений, що коли б і за яких обставин та капсула з відповідною субстанцією не луснула остаточно, без цих речей шансів на виправлення ситуації нема.

ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Добавить комментарий