1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

НАТАЛІЯ ШИШКА: «КРИВОМУ РОГУ ПОТРІБНА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА ПОЕТАПНОГО РЕМОНТУ ВСЬОГО ЖИТЛОВОГО ФОНДУ»

111116 17

Про криворізькі особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках, невиконані капітальні ремонти, приватизацію кімнат і мертві душі в гуртожитках… Про це і не тільки в розмові з позафракційним депутатом Наталією Шишкою, яка відбулася після чергової сесії Криворізької міськради

– Пройшла чергова сесія Криворізької міськради, на якій було ухвалено цілу низку рішень, пов’язаних з життєдіяльністю великого мегаполісу, яким є Кривий Ріг. Чи маєте ви можливість як позафракційний депутат висловлювати свою позицію на сесії стосовно тих чи інших питань, які виносяться на голосування?
– Депутатам з демократичної меншості, до якої належу і я, робити це досить не просто. Нам весь час намагаються обмежувати виступи в часі, тоді як для більшості вибудовується такий сценарій, що її спікери можуть говорити, скільки завгодно. Скажімо, мені головуючий не дав можливості до кінця висловити свою позицію перед прийняттям рішення з надзвичайно важливого для криворіжців питання, яке стосується УСББ. Мається на увазі ухвалення украй шкідливого, на мою думку, рішення щодо внесення змін до міської програми підтримки власників багатоквартирних будинків, яке дозволило зняти з її фінансування залишок у 1,5 млн. гривень і таким чином фактично закрити саму програму. Хочу зазначити, що дана програма, прийнята з метою проведення капітальних ремонтів багатоквартирних будинків, де були створені ОСББ, діяла впродовж п’яти років. Протягом цього періоду було охоплено ремонтами всього близько ста житлових будинків. Зокрема в 2015 році, а це був рік проведення місцевих виборів, відремонтували близько сорока будинків. Тобто влада на цьому піарилась, розповідала, як вона допомагає новоствореним ОСББ… І ось тепер, коли Верховна Рада прийняла давно очікуваний закон про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках і люди реально повірили, що ОСББ нарешті отримали вдосконалену законодавчу базу і більш активно стали брати на себе відповідальність за стан своїх будинків, міська влада, замість того, щоб збільшити фінансування згадуваної програми, подає проект рішення про перерозподіл навіть залишків коштів на зовсім інші цілі, не пов’язані з ремонтом житла. Іншими словами, міська влада фактично зупинила цю програму.

– Тобто, попіарившись на популярній темі, міська влада людей в чергове «кинула», після значного підвищення тарифів на комунальні послуги повісивши на них і проведення капітальних ремонтів?
– Саме так. Хоча згідно з законом про приватизацію житла багатоквартирні будинки мали би передавати власникам капітально відремонтованими. Як член постійної депутатської комісії з питань комунального господарства, транспорту та зв’язку мушу сказати, що в 2016 році, який ще не завершився, вже зареєстровано понад 230 ОСББ. Це більше, ніж за п’ять попередніх років разом узятих. На сьогодні в управління благоустрою та житлової політики міськвиконкому надійшли замовлення на проведення капітальних ремонтів від 170 ОСББ, а реально здійснили ремонти лише в 17-ти. Тобто в десять разів менше. І тепер кажуть про те, що треба розробляти якусь нову програму, але на інших умовах.

– І що це за умови?
– Судячи з того, які нові віяння приніс у стіни міськвиконкому перший заступник міського голови Євген Удод, це буде, очевидно, якийсь новий конкурс типу громадського бюджету, і ОСББ, чиї замовлення лежать незайманим стосом в управлінні міськвиконкому, скоріш за все тепер повинні будуть змагатися між собою за право отримання допомоги, необхідної для проведення капітального ремонту їхнього будинку. Я вважаю це профанацією і знущанням над людьми, які будуть змушені брати участь у конкурсах на здобуття того, що їм і так повинно надаватися згідно з законом.

– А чому ставлення до ОСББ, за створення яких ще зовсім недавно так наполегливо агітувала влада, у неї все ж таки змінилося?
– Бо тепер у чиновників є відмовка, мовляв, норму, згідно з якою влада зобов’язана проводити капітальні ремонти, з закону про ОСББ вилучена. Але ж ніхто не відміняв норму закону про приватизацію державного житла від 1992 року, згідно з якою влада має капітально відремонтувати не лише будинки ОСББ, а всі, які підлягали приватизації. І нову програму підтримки власників багатоквартирних будинків треба дійсно розробляти, але в ній мають бути прописані не додаткові умови для ОСББ, а додаткові зобов’язання для влади. Зокрема влада повинна не лише провести ремонти, а й виділяти відповідні бюджетні кошти, необхідні для відновлення документації на багатоквартирні будинки, тому що людям, які навіть самі хочуть сьогодні турбуватися про свої будинки, передають їх без документації, яку потім вимагають від них усі монополісти, що постачають воду, електроенергію, газ тощо. Насправді потрібна не лише програма підтримки створених ОСББ в проведенні капітальних ремонтів, а й комплексна програма поетапного ремонту всього міського житлового фонду, окремим розділом у якій може бути й програма допомоги ОСББ. І відповідна законодавча база для цього є. Так що це треба робити негайно, бо ще кілька років бездіяльності й при загальному незадовільному стані міського житлового фонду обрушення аварійних будинків стане незабаром таким же звичним явищем, як сьогодні відключення електроенергії, газу й тепла. І мешканці цих зруйнованих будинків зрештою все рівно звертатимуться до міської влади за допомогою. То навіщо ж чекати лиха, якщо його можна попередити?

– Судячи з того, що на знак протесту з приводу нелюдських умов проживання почали перекривати вулиці мешканці гуртожитків, ця сфера також перебуває в повному загоні й потребує невідкладної уваги?
– Так, на початку опалювального сезону на знак протесту вийшли перекривати вулиці мешканці двох гуртожитків – по вулиці Домнобудівників і на житловому масиві Південного гірничо-збагачувального комбінату. Так от управителі, призначені владою в ці гуртожитки, чомусь вважали, що їхня функція полягає лише в піднятті грошей з квадратного метра. Насправді ж вони мали би від імені мешканців гуртожитків представляти їх інтереси у взаємовідносинах з монополістами – Криворіжгазом, Дніпрообленерго тощо. Але замість того, щоб укладати угоди на постачання газу, електроенергії, вони дочекалися того, що цей газ у гуртожитках відрізали, хоча боргів як таких за блакитне паливо у них не було. А що управителям до того, що в гуртожитках відрізають газ, воду або вимикають електроенергію, – вони ж там не живуть. Ось мешканцям і довелося виходити на вулиці.

– І таке становище й по інших гуртожитках?
– Звісно, порядки всюди майже однакові. Взагалі гуртожитки – це страшна проблема для нашого міста. Мені як журналістові і як депутату, що працює в постійній комісії з питань комунального господарства, транспорту та зв’язку, довелося обійти фактично всі гуртожитки. А їх у місті надзвичайно багато, причому від різних відомств. Так от весь оцей гамуз перевівши в комунальну власність, міська влада почала розповідати, що мешканці гуртожитків можуть приватизувати свої кімнати. Насправді ж реалії виявилися такими, що це можуть зробити далеко не всі, бо якщо ці малометражки приватизувати, на душу їх мешканців вийде менше, ніж на могилу. Окрім цього в деяких відомствах, як це свого часу було, скажімо, на вовнопрядильній фабриці, щоби нафарширувати виробництво робочою силою, людей селили в гуртожитках навіть у сушарках, на балконах і ледве не на дахах. І такі пристосовані під житло приміщення згідно з існуючими пректами не можуть вважатися житловими, а відтак їхні мешканці звісно сьогодні не можуть їх і приватизувати. От їм і кажуть, щоби цю проблему вони якось вирішували самостійно.

– А як її вирішувати? Платити величезні гроші за те, щоб узаконити дірку від бублика?
– На жаль, цю проблему, якою мала би займатися міська влада, ніхто не хоче вирішувати системно. Тому люди, які живуть у гуртожитках, фактично є на сьогодні абсолютно безправними і найменш соціально захищеними. Як тільки мова заходить про гуртожиток, житлово-комунальне начальство відразу починає говорити про те, що там купа неплатників. Так, неплатники там є, але найбільша заборгованість по гуртожитках знаєте від чого?

– …?
– Від мертвих душ… Якось у гуртожитку на Вахрушева мені сказали: «У нас тут одні покійники». Чесно кажучи, відразу я розгубилася від почутого, не зрозумівши, про що насправді йдеться. Виявляється, в гуртожитках сила силена невиписаних померлих. Окрім того є чимало й таких, що там прописані, але за місцем прописки не проживають і в своїх кімнатах не з’являються роками. І ті всі «нічиї» кімнати здаються в найм. Хтось платить за них гроші, а хтось бере, але ніхто не платить за комуналку. Ось звідки борги! І ніхто там не проводить ревізію, не робить інвентаризацію житла. У зв’язку з цим у мене взагалі виникла ідея створити в місті єдиний орган управління гуртожитками, який би й займався цими питаннями. Звісно, гуртожитки – це системна проблема і для її системного вирішення потрібно прийняти відповідну міську програму й забезпечити її фінансуванням. Власне цим і планую займатися в своїй постійній комісії.

– Мушу зазначити, що ви обрали надто складну сферу для своєї першочергової депутатської уваги.
– Обрала тому, що чимало років писала про проблеми житлово-комунального господарства як журналіст. Мене колеги навіть намагалися висунути на голову комісії, але секретар міськради Сергій Маляренко сказав, що скоріше застрелиться, аніж я стану головою.

– Що ж, бажаю успішної роботи, щоби такого наміру ніколи не мали криворіжці, які потерпають наразі від численних проблем у житлово-комунальній сфері.

Розмову вів Володимир СТЕЦЮК
дайджест,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Добавить комментарий