Коли слід очікувати тепла в Кривому Розі, яке відрапортувало, що першим в області розпочало опалювальний сезон, повідомляють Наталія ШИШКА та «Домашня газета»
Минулої середи, через понад три тижні від офіційного початку опалювального сезону, на АТ «Криворізька теплоцентраль» побували три десятки голів ОСББ головним чином Покровського району, щоб запитати: коли ж очікувати обіцяного тепла?
Бо мерський заступник пан Катриченко ще минулого місяця офіційно проінформував про початок з 21 жовтня опалювального сезону і радив головам ОСББ не займатись економією, а повідкривати засувки.
Зустріч, якої спільнота ОСББ добивались, пройшла на високому рівні і в обстановці суворої секретності. І це, звичайно, стьоб, обумовлений тим, що приймаюча сторона була категорично проти присутності представників ЗМІ.
Список учасників зустрічі подавався заздалегідь, а тим із них, хто хотів самостійно робити зйомку, робили зауваження щодо відсутності у них дозволу на це від служби безпеки підприємства. Хоча йшлося про фіксування не об’єктів чи обладнання, а розмови між менеджментом теплопостачальника та його споживачами.
«ГОЛОВНИЙ БІЛЬ НАФТОГАЗУ»
Зустріч являла собою переважно монолог в. о. голови правління АТ «Криворізька теплоцентраль» Михайла Фатьянова, який зводився головним чином до того, чому у значній кількості будинків тепла немає, і коли воно може бути подане. Хоча цифра непідключених будинків не озвучувалась.
Пан Фатьянов визнав, що запланований на міжопалювальний період обсяг роботи виконаний не повністю. Саме в день зустрічі ще велись роботи по підготовці до запуску тепла на житломасиві БМВ, на Східних, на Ласточці. А на інших житломасивах іще й не приступали. Такий стан справ він пояснив неможливістю залучати підрядників, оскільки з березня до початку вересня рахунки підприємства було арештовано виконавчою службою через старі борги. Включно з боргом перед ДТЕКом ще від 1998 року. Раніше борги не стягувались, оскільки підприємство перебувало в переліку таких, що підлягають приватизації.
Загальний обсяг боргів становив понад 0,5 млрд грн. А з боргами за газ, які не погашені і які ніхто не пробачає, - понад 5 млрд грн. При вартості самого підприємства 320 млн грн.
За таких умов підприємство могло виплачувати лише заробітну плату і платити податки. Борг у 52 млн грн за воду перед КП «Кривбасводоканал» було погашено тільки у вересні. Хоча у підприємства, за інформацією Фатьянова, був відкритий кредит на 700 млн грн для виконання ремонтної програми.
Однак лише в липні було оголошено основні тендери на виконання робіт. А рахунки було розблоковано на початку вересня, коли Нафтогаз здійснив емісію акцій і виділив підприємству понад 1 млрд грн. Та про повне погашення боргів не йдеться, до значної їх частини застосовано процедуру реструктуризації.
- Криворізька теплоцентраль - великий головний біль Нафтогазу у багатьох питаннях, - сказав Михайло Фатьянов, зазначивши, що про причини утворення боргів міг би говорити днями. Хоча, чесно, хотілось би колись почути про усунення причин, які породжують борги.
За його інформацією, підрядник зайшов на підприємство тільки в серпні, однак впродовж вересня-жовтня бригади знімались прямо з об’єктів працівниками ТЦК. Виручав своїми бригадами Нафтогаз, перекидаючи їх на Кривий Ріг з інших міст. Але після прильотів то в один готель, де проживали підрядники, то в інший, куди вони переселились, бригада була вимушена залишити наше місто.
«ЩО КАЗАТИ МЕШКАНЦЯМ?»
Зараз, як повідомив Михайло Фатьянов, підприємство здійснює заміну від 900 до 1300 метрів труби в тиждень. При цьому потужності дозволяють замінити в міжопалювальний період не більше 30 кілометрів. В цьому році планували замінити 27, замінили 20. Ситуація ускладнена нехваткою 50% зварників, по факту їх всього 20, серйозна ситуація зі слюсарями.
- Знос мережі не перекривається тим обсягом труб, які замінюються. Хоча ми міняємо стільки, скільки ніколи не міняли. Тут міняли максимум 10 км в рік, це в кращі часи. Ми в цьому році замінили включно з аварійними ділянками 22 км. Максимум, на що ми можемо вийти, 30 км з чимось. Але загальна протяжність труб складає 600 км, - сказав пан Фатьянов.
В той же час він стверджував, що за умови залучення зовнішнього підрядника і фінансування в обсязі 500 млн. грн. в рік вони за 5 років мають план здійснити повну заміну мереж включно з міжквартальними.
Об’єктам генерації уваги було приділено значно менше. Як і перспективам модернізації та децентралізації усієї системи теплопостачання. Хоча, як сказав пан Фатьянов, замовлена містом розробка оптимізованої схеми теплопостачання перебуває уже на завершальній стадії. І ця оптимізована схема, за його словами, повністю відповідає загальній стратегії розвитку підприємства, затвердженій НАК «Нафтогаз України».
Однак у чому полягає ця стратегія? Із сказаного Фатьяновим, планується прибрати зайві навантаження, які є «страшними по втратах», так звані хвости. І це, власне, не зовсім те, або зовсім не те, чого спільнота споживачів в особі голів ОСББ вимагала під час минулого опалювального сезону, адресувавши своє колективне звернення у тому числі керівництву НАК »Нафтогаз України».
Понад сто голів ОСББ, які поставили тоді свої підписи під колективним зверненням, вимагали здійснити децентралізацію системи теплопостачання на території обслуговування АТ «Криворізька теплоцентраль» шляхом будівництва міні-котельних у житлових кварталах. Однак про це на зустрічі навіть мови не було.
Сторони були зосереджені на проблемах поточного опалювального сезону, над тим, як би «день протиматись і ніч простоять». Лише один нюанс: завжди декларується, що першими отримують тепло ті ж лікарні. І 16-ту лікарню під час зустрічі дійсно обіцяли підключити першою, як тільки... виконають ремонт магістралі.
- Що казати мешканцям: 129-ий, 20-ий, 44-ий квартал, хоча б приблизно? А що, як ударять морози? - запитували голови ОСББ.
- В будь-якому випадку перші лікарні, школи, садки. Включаються нитки, де більше будинків. Зрозумійте нас правильно: якщо стоїть 30 будинків, де треба усунути пошкодження, і один будинок, то пріоритет логічний. Ми не можемо поставити бригаду два дні копошитись заради одного будинку. З 20 числа будуть серйозні у нас підключення. Це в наших планах. Люди працюють у нас без вихідних. Ми все розуміємо, - запевнив технічний менеджер підприємства.
Щоправда, з 20 - го якого місяця, він не уточнив, а 20 листопада реальною датою не виглядає.
«ТРУБИ РОЗ’ЇДАТИ НЕ ПОВИННО»
На що цього разу не скаржився керівник підприємства, так це на забезпечення матеріалами. Розповів про допомогу від ЮНІСЕФ засувками на 5 млн грн та трубою на 40 млн грн, ще на 20 млн грн труби виділило міністерство. За словами Фатьянова, такої кількості арматури, засувок, як зараз є на складах, не було від початку існування підприємства. Але ж тепер не вистачає робочих рук. Як резюмувала одна голова ОСББ, то свистка немає, то акула глуха.
- До нас приходили ОСББ, казали: давайте ми самі замінимо. Транзити, які ми не встигали. Ми не проти, тільки поверніть металолом, - сказав Фатьянов, не назвавши, щоправда, про які саме ОСББ йдеться.
І це виглядало скоріш як його завуальований посил ОСББшникам: беріть у нас матеріали та робіть самі, на нас не розраховуйте. Можливо, це якраз і був той тонкий момент, через який на зустрічі не хотіли бачити ні ЗМІ, ні інших представників спільноти ОСББ, окрім голів правління об’єднань.
До позитивів, про які почули під час зустрічі голови ОСББ, слід віднести очікувану поставку з Норвегії уже на початку грудня та в наступні періоди установок для власного виробництва електроенергії.
За словами пана Фатьянова, проведено велику роботу по налагодженню установок по очистці води. Для покращення якості теплоносія, а в минулому сезоні це була одна з найгостріших проблем, буде застосовано дві присадки, для зниження антикорозійних процесів та для зниження інтенсивності відкладення солей. На це, як сказав Михайло Фатьянов, було витрачено дуже великі гроші. При цьому він зазначив, що вода буде жовтенька, тому що разом із солями вимиватиме іржу, а «труби роз’їдати не повинно».
«МИ ЗАРУЧНИКИ»
- Я як прийшла упевнена, що мій будинок іде по шляху переходу на автономне опалення, так і впевнилась остаточно, що треба йти по цьому шляху. 5 років чекати, поки все стабілізується, бажаннячка нема. Наша гілка тепломережі в найгіршому стані, а на нашій котельні з того, що необхідно, зроблено половину, - каже голова ОСББ Світлана Остапчук (вул. Зимових Походів, раніше Симбірцева, 6).
- Моє таке бачення, що нас зібрали проінформувати взагалі про стан справ на підприємстві. Для того, щоб ми марно їм не дзвонили і не вимагали. Інформаційна зустріч, не більше, - каже Вікторія Стретович, голова правління ОСББ «Заріччя 39». - Коло нашого будинку труб нема - демонтовано. На 5-ий Зарічний обіцяють перейти після запуску
Східного.
Якщо так послухати, то Нафтогазу дісталось повністю розвалене підприємство, хоча це ми і без них знаємо. Тобто, перші два роки вони взагалі не розуміли, що воно там, а тепер намагаються якось це все виправляти. Ми за них дуже раді. Нам що робить? Ми ж заручники цієї ситуації. Я йшла з наміром обговорити алгоритм дій при фіксуванні неякісного теплозабезпечення, коли низька температура теплоносія і тиску нема, але до цього ще не дійшло.
- Нема опалення і не було, чекаємо, сказали 7-10 днів. Ремонтні роботи, 1-ша котельня, друга магістраль. У мене будинок на 249 квартир, 7 під’їздів, 9 поверхів. У будинку труби загальною протяжністю 1560 метрів за два роки всі замінені, мережа заповнена, але... Вони кажуть, що працюватимуть 24 на 7, і шкода їх, але якщо ми свої історії розповімо, то вони будуть плакати. Коли дають опалення, а тиску нема, тобі всі мешканці дзвонять і скаржаться на холод. По нашій магістралі досі розрито, була часткова заміна труби в минулому році. Незрозуміло, як тепер буде, коли запустять, - каже голова ОСББ «Рзянкіна, 9» Євген Литвинов. - Завдяки участі у державній програмі енергоефективності ми встановили індивідуальний тепловий пункт і розраховуємо, що це дасть нам рівномірний по температурі і тиску розподіл теплоносія по будинку. Там два насоси, які працюватимуть на покращення циркуляції теплоносія. З 800 тисяч грн вартості ІТП ми оплатили 320 тис. грн, тепер чекаємо на грант. А загалом в те, щоб нам було тепло, включно із заміною труб, будинок уже вклав більше мільйона.
До речі, Євген Литвинов домігся у минулому опалювальному сезоні зменшення оплати за теплопостачання через ненормативні параметри теплоносія за два останні місяці опалювального сезону. Викликаючи представника підприємства, процес замірів і складання акту він кожен раз фіксував на відео.
«БУДЕМО ЗНОВУ ТАНЦІ ТАНЦЮВАТИ»
Катерина Ящук, голова ОСББ «Глаголєва 16», не має жодного оптимізму щодо проходження поточного опалювального сезону.
- У нас поки що опалювальний сезон не почався. Судячи з почутого, запустити 44-ий квартал, в кращому випадку, буде спроба десь у середині грудня. Міжквартальні магістралі у нас рвали, текли і топили будинки. Так от тільки в грудні буде тендер розігруватися, тобто заміну слід очікувати в наступний міжопалювальний період. Зараз обіцяють замінити тільки велику магістраль. Тобто, у нас буде тільки гірше. До старих дірок додадуться нові, - каже вона.
- У системі багато повітря, тому що багато поривів. Коли систему підживлюють водою, заходить повітря. Воно десь стане - і все, це пробка. Постійно треба задавати циркуляцію системі штучно, - каже голова ОСББ Анна Кириченко. - Сказали, що в Покровському районі ті будинки, які ввімкнули, будуть наступного тижня вимикати, тому що зупинятимуть всю другу магістраль на ремонт. Маса води піде з будинків у трасу, потім заповнюватимуть знову.
- І ми бігаєм, спускаєм ту воду з повітрям. А разом з теплоносієм зливаємо свої гроші, бо лічильник же мотає. А тепла як не було, так і нема, - каже Вікторія Стретович.
При цьому всі і думати бояться: а що, як прилетить на котельню?
- Це все. Гріємось у дворах біля багать. Якщо ми не дай бог ляжемо, а таке може статися, і навіть якщо тоді нам всім дозволять індивідуалку електро або газову, потужності мереж на всіх не вистачить, - каже Анна Кириченко.
- Сказати, що вони геть нічого не роблять, ми не можемо. Але сказати, що є якась розробка, яка буде нас захищати, якщо бабахне, то ніякого запасного варіанту нема. У них стоїть питання мереж. Мені хотілось спитати: а альтернатива яка? Це вже все застаріле, от навіщо ви зараз ці мільйони, мільярди в це застаріле сунете? Я дивлюся на наш Зарічний - він же величезний, це ціле місто. 4-ий, 7-ий, 5-ий. Плюс колишня Десантна. Ну чого там не можна щось зробити? От у мене квадрат - чотири 9-поверхівки, чого нам всередині не можна зробити міні-котельню? Рядом ще два будинки - зробіть на 6 будинків. Однак мова тільки про заміну труб. А навіщо? Якщо воно вже вмерло. Сказати, щоб я на них була зла, то в минулому році я була зліша. В мене було менше інформації. Можливо, це і на краще, що нам цю інформацію дають, ми тоді хоча б картину бачимо. Хоча б розуміємо, чого воно так. В тому, що вони сьогодні нас запросили, є користь інформаційна, не більш того. А от як дадуть тепло, знову будемо танці танцювати. Бігати то в підвал, то на горище. Хотілось би, щоб всю інформацію щодо стану теплозабезпечення оприлюднювали, щоб наші співвласники і всі мешканці міста мали можливість знати правду, - каже Вікторія Стретович.
Підсумовуючи почуте, можна сказати, що все ще відносно спокійно, що великі «танці» ще попереду, адже на цілі житломасиви тепло іще і не пробували подавати. А великі морози, дякувати богу, поки не вдарили.
Наталія ШИШКА,
«Домашня газета»,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг
Коментарі
ЙДIТЬ ПОДАЛІ З БОРГАМИ
Стрічка RSS коментарів цього запису