Зелена планета
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Допомогу США у нинішній боротьбі України за свою незалежність і свободу важко переоцінити. Вона є настільки важливою, що ми, українці, з непідробним інтересом слідкуємо за перебігом президентської гонки в США і хочемо зрозуміти: Байден чи Трамп? І на що очікувати Україні, в залежності від результату тамтешніх президентських виборів. Експертів з цього питання є багато, аби лишень було бажання їх слухати. Мені ж цікаво було розпитати на цю животрепетну тему не політичних, а, скажімо так, народних експертів по Америці. Це криворожанки, які зараз мешкають у США і беруть активну участь у тамтешньому суспільному житті

Ірина Туровська (ліворуч) і Олена Лященко (праворуч) з Кривого Рогу

Моїми співрозмовницями стали: підприємиця і громадська активістка Ірина Туровська, яка з початком повномасштабного вторгнення возз’єдналась зі своєю донькою, котра вже багато років проживає в США і є громадянкою цієї країни, а також Олена Ляшенко, до повномасштабного вторгнення - журналістка медіаплатформи «Експерт - КР». Їх обох я питала, чи змінилось у США ставлення до війни в Україні, як саме.

Якби вони були громадянками Америки і мали право голосу, за кого голосували б у Президенти США: Байдена чи Трампа, і чому. Просила вказати, де вони живуть, яким є середовище їхнього спілкування в Америці, до підтримки якого кандидата на пост президента Америки, на їхню думку, схиляється більшість представників цього середовища. Просила вказати їхній соціальний статус в Америці та рід занять.

Ірина Туровська:
«СЕМ КАЖЕ, ЩО ГОЛОСУВАВ БИ ЗА БАЙДЕНА НАВІТЬ МЕРТВОГО!»

- Я голосувала б за Байдена. По-перше, я демократка, тобто, підтримую ідеї та принципи демократії. По-друге, не дивлячись на те, що мені не все подобається у внутрішній політиці Америки, для мене велике значення має намагання Байдена посилити роль США як світового лідера, відновити міжнародні альянси, тобто, саме те, що було втрачено «завдяки» Трампу.

Я мешкаю в Нью-Йорку, в Мангеттені. Середовище мого спілкування - це в основному українська молодь. Дехто з них вже багато років в Америці, а дехто, як і я, потрапив сюди після повномасштабного вторгнення росії в Україну. Ми спілкуємося українською, часто збираємося разом: беремо участь в акціях на підтримку України, організовуємо збір грошей на допомогу ЗСУ, їздимо на відпочинок, проводимо волонтерські заходи.
Основна умова нормального життя в Америці - працювати і заробляти... Більшість з нас працює не за фахом. Важче з роботою тим, хто, як і я, не володіє мовою.

Більшість моїх знайомих і друзів оцінюють кандидатів з точки зору їхнього ставлення до України. І звісно, що вони підтримують Байдена. Але при цьому дехто каже, що оскільки їм не доведеться голосувати, вони не заглиблюються в американську внутрішню політику і тому не можуть чітко визначити свої політичні вподобання.

Серед україно/російськомовних емігрантів, які народилися в Америці, або живуть тут довго, настрої зовсім інші. Вони порівнюють теперішні часи з тими, «коли робота коштувала 8$/година», і впевнені, що з тих пір все стало дуже погано: подорожчало житло і їжа, міста стали більш занедбаними, поліції повʼязали руки, нелегальні мігранти заполонили Америку... І винні у всьому цьому, на їхню думку, саме демократи і Байден. Тому вони в більшості своїй республіканці, і будуть голосувати за Трампа.

Сем - 35 - річний американець, познайомився з українкою Тіною, коли разом працювали в Шанхаї. Зараз вони одружені і відвідують більшість українських заходів, які ми організовуємо. Через перекладача питаю: «Сем, за кого будеш голосувати і чому?» Сем - демократ до мозку кісток. Буде голосувати навіть за мертвого Байдена, тільки не за Трампа, якого ненавидить всією душею! Через його дуже великий негативний вплив на демократію в Америці. За свого президентства Трамп настільки скоротив чисельність державного апарату, що в подальшому виявилася велика нестача цінних кадрів для вирішення нагальних важливих питань, особливо під час ковіду. Було згорнуто дуже багато важливих проєктів. Тобто, Трамп, на його думку, - це деструктивний вплив на розвиток Америки, і України в подальшому.

Тіна, дружина Сема, розповідає, що більшість її знайомих-американців зовсім не підуть голосувати, бо нема за кого. Говорячи це, Тіна порівнює цю ситуацію в Америці з президентськими виборами 2019 року в Україні: точно так само, як і тоді у нас, немає за кого голосувати.

Ксенія, 28 років. В Америці вже два роки. Працює в ювелірній компанії вихідців з Росії. Роботодавці - щирі республіканці, впевнені в перемозі Трампа. Вже навіть зробили бюст Трампа, який подарують йому після виборів, святкуючи перемогу.

Світлана, 33 роки. В Америці мешкає вже 14 років. У неї є грін-карта, але питання отримання громадянства викликає багато емоційних перешкод. Працює бухгалтером у консалтинговій компанії, власники якої - американці, впевнені, що в Україні панує суцільна корупція і майже бандитизм. Почули українську пісню, яку слухала Світлана, спитали, про що. «Про корупцію, » - коротко відповіла Світлана. «Яка смілива співачка! Її ж убʼють!» Зеленському не вірять, не довіряють.

Республіканці впевнені, що допомога, яка надається Україні за рахунок американських платників податків, розкрадається. Вважають, що українська влада просто не хоче закінчувати війну, бо тоді закінчаться і гроші, які поповнюють кишені можновладців. А закінчити війну, мовляв, дуже просто: ну, віддайте там якісь території росіянцям, і все...
В Америці дуже складна виборча система, і вибори в різні органи державної і місцевої влади проходять впродовж року більш ніж десяток разів. За останні півроку мені довелося три рази попрацювати у виборчих комісіях (до речі, від республіканців, що ніяким чином не вплинуло на мої політичні вподобання). От, наприклад, 25 червня в Нью - Йорку пройшли первинні вибори, які включали праймеріз від Демократичної партії на різні посади, зокрема, в Сенат, Палату представників та законодавчі збори штату. Я працювала на дільниці в Коні Айленді, в районі, де мешкає дуже багато українських мігрантів. Так от, за 14 годин виборів мені вдалося побачити і поспілкуватися з шістьма українцями: дві сімейні пари віком під 70 років впевнено прийшли голосувати за демократів. І третя сімейна пара, такого ж віку, також впевнено розвернулася і пішла з виборів, бо вони - республіканці, і просто не розібралися, що того дня голосують демократи.

Щодо ставлення до війни в Україні американського суспільства, то так, воно змінилося. І в українців, і в американців, і в демократів, і в республіканців. Але я б не назвала це «втомою від війни», як часто лунає останнім часом. Це щось інше. Українці, звісно, відчувають біль і тривогу за свою країну, за близьких, але цей біль і тривога як би відійшли на другий план, бо зараз для них питання номер один - вижити в Америці, знайти роботу, іноді будь-яку, щоб оплачувати житло і їжу.

Сидимо з дівчатами в орендованому будинку в Пенсільванії, куди приїхали великою компанією на хайкінг (4 липня - День незалежності в Америці і довгі свята), але іде дощ, і в очікуванні хорошої погоди залучаю їх до розмови про вибори, війну, ставлення до неї... Катя, 29 років, вже два роки в Америці, працює операційною сестрою в шпиталі: «Ні, це не другий план, але у нас зʼявились додаткові проблеми, вирішення яких впливає на нашу змогу підтримувати рідних в Україні і донатити на ЗСУ. У нас тут і у наших там розуміння виживання - кардинально різне. Тут все з нуля, в нових умовах. Мій Київ - швидке місто, але Нью Йорк - більш швидкий! І час з 4 ранку, коли ти прокидаєшся, щоб іти на роботу, і до 11 вечора, коли повертаєшся, щоб відпочити, пролітає неймовірно швидко, не даючи тобі часу на вагання, роздуми і печаль».

Тетяна, 35 років. Донька Женя, 13 років. З Харкова. Два роки в Америці: «Я живу два життя паралельно: своє тут і життя українців, читаючи новини в каналах Телеграм. Більшість з нас не забороняє собі жити тут звичайним життям, але є якийсь моральний барʼєр, який не дозволяє нам виносити його на загал в соціальні мережі, як це було колись. Тобто, війна в Україні для нас - це не другий план... Це обʼєктивна реальність, яка формує умовні межі нашого життя в Америці».

Щодо мене самої, то я резидент Америки, маю грін-карту, що робить мій соціальний статус проміжним між іноземкою і громадянкою. Тобто, я можу мешкати і працювати на всій території Америки, виїжджати на визначений термін за кордон і повертатися. Як у резидента у мене є багато прав і обов’язків, але є і деякі ключові обмеження, такі, наприклад, як право голосувати і засідати в жюрі суду присяжних. На жаль, я досі не володію мовою. Я навчаюсь і самостійно, і онлайн, і відвідую безоплатні курси англійської мови в публічній бібліотеці Нью - Йорка. Але мова дається мені важко. Якщо я можу читати і навіть можу щось сказати, то я зовсім не розумію англійську на слух, особливо у носіїв мови. Це сильно обмежує мої можливості щодо роботи. Зараз я працюю шеф-кухарем-кондитером в невеличкому бізнесі, створеному молодими мігрантами з України і Молдови. Ми готуємо і доставляємо домашню їжу - сніданки та ланчі - на замовлення до офісів та помешкань. Я отримую 20$ за годину, і це досить непогано. Єдине, що важко, так це те, що робота починається о 6 ранку, тому встаю я о 4-ій, бо добиратися з Мангеттену до місця роботи близько 1,5 години.

Олена Ляшенко:
«ТУТ КУЛЬТИВУЄТЬСЯ ВІДМОВА ВІД НЕГАТИВНИХ ЕМОЦІЙ І ПОГАНИХ НОВИН»

- У своїх відповідях я хочу бути максимально обʼєктивною, бо Америка - непроста країна. І неоднорідна. Це одне з перших відкриттів для мене. Ми сприймаємо її цілісною, але вона дуже поділена на регіони, іноді з полярними відмінностями. Ці відмінності (економічні, культурні, географічні) дуже впливають на політичні погляди американців.

Американці втомилися від війни. В американському суспільстві взагалі культивується відмова від негативних емоцій і поганих новин. Мало хто читає подробиці нашої війни. Тому багато людей не знають деталей - які бомби, заборонені міжнародними конвенціями, росія скидає на Україну, які будівлі вона знищує, скільки людей вже загинуло, - вони не знають і знати не хочуть. Це впливає на кількість і якість підтримки.

Політичні погляди в Америці зараз як ніколи полярні. Розбіжність між демократами і республіканцями досягла, як кажуть, історичного максимуму. Значна частина демократів підтримує допомогу Україні. Значна частина республіканців категорично проти. Є «центристи», яким не подобається політика діючого президента і які не підтримують Трампа. На загал ті, хто підтримував Україну на початку, і досі підтримує, але вже не так активно. Менше донатять, менше цікавляться. Одиниці продовжують активно допомагати. Але я дякую тим, хто вважає, що США мають продовжувати надавати Україні допомогу.
Америка в останні роки живе дуже добре - ні серйозних війн, в яких вони брали б участь, ні серйозних загроз. Молоді покоління не памʼятають страху перед росією і погано вчили історію, зокрема, про холодну війну. Тому вони реально не розуміють загрози, яку несе росія.

Нещодавні дебати (між Байденом і Трампом - Н. Ш.) більшість людей, з якими я спілкувалася, характеризують як вкрай невдалі і як велику помилку демократів, однак я все одно голосувала би за останніх. Для мене кандидатура Трампа занадто непередбачувана. Як на мене, занадто багато популізму, маніпуляцій і неправди в його заявах. За моїми спостереженнями, Байден втратив багато підтримки після цих дебатів. Але все ж для мене Трамп - більший ризик. Не тільки стосовно України, а загалом демократичні цінності мені ближчі, ніж республіканські на даному етапі. Я голосувала би за демократів, маючи право голосу в США.

Я живу у Вірджинії і спілкуюся з людьми з Вірджинії, Меріленду, Вашингтону (округу Колумбія) - вважається, що ці штати здебільшого демократичні. Більшість моїх знайомих голосуватимуть за демократів. Коло мого спілкування - це громадяни США українського, білоруського, російського походження, асимільовані іммігранти з Європи та місцеві американці - всі професіонали в різних галузях, від програмістів до науковців у віці 30-50 років. Вони підтримують демократів (не особисто Байдена, більшість моїх знайомих вважають, що було б доречно переглянути кандидатуру кандидата від партії) в основному через те, що вони категорично не розділяють поглядів кандидата від республіканців.

Не підтримують вислови Трампа щодо заборони абортів, міграційної політики, не підтримують популістські обіцянки, його позицію щодо війни в Україні. Політика Демократичної партії загалом їх задовольняє. Також їх лякає, що у світлі нещодавнього рішення верховного суду США про те, що президент звільняється від кримінальної відповідальності за свої рішення на посту глави держави, така людина як Трамп не упустить можливості цим максимально скористатися. Також у мене є знайомі американці з віддалених від великих міст районів, які голосують за республіканців, - це досить типово для глибинки.

Я майже два роки працюю креативною директоркою у некомерційній організації «U.S.-Ukraine Foundation». Ця організація займається просуванням інтересів України в конгресі США і не тільки. Організація була створена в 1991 році і підтримувала Україну з моменту її незалежності. Уже багато років група міжнародних експертів у сферах політики, економіки, національної безпеки, обʼєднана у Friends of Ukraine Network (Мережу Друзів України), розробляє рекомендації для конгресу США щодо ефективної допомоги і підтримки у боротьбі з російською агресією та пропагандою. Ці рекомендації носять консультативний характер.

Я тут перебуваю під тимчасовим захистом США. Завдяки програмі, розробленій для українських біженців, маю можливість з моїм неповнолітнім сином перебувати в безпеці, працювати і водночас допомагати моїй країні.

Наталія ШИШКА,
«Домашня газета»,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг


Коментарі   

0 #11  Григорiй 16.07.2024, 19:49
Я також проінспектував у однієї декларацію, у другoі грантову програму
Цитата
0 #10 911 15.07.2024, 22:03
Цитую Козолуп:
я б проінспектував у однієї доходи, в другoі видатки
:lol:
Цитата
0 #9 Козолуп 15.07.2024, 18:36
я б проінспектував у однієї хату у другoі автівку
Цитата
+1 #8 Григорій 12.07.2024, 20:39
Судячи з того як телиця виглядає, ій непогано живеться у Америці
Цитата
0 #7 Григорій 12.07.2024, 19:07
Любити Україну на відстані, за кордоном, це безпечніше і приємніше. Особливо за канадські та американські гроші, як робить редакція весь кривий ріг!
Цитата
0 #6 дурник криворізький 11.07.2024, 21:22
за рекомендацією дурачка криворожского я сьогодні понюхав повітря з коксохіму але на жаль вітер дув не в тому напрямку :o :-x
Цитата
0 #5 Григорiй 11.07.2024, 21:06
В неi на губах фак вам всім, а на язику глузування
Цитата
+1 #4 911 11.07.2024, 19:01
щури потікали першими
Цитата
+2 #3 дурачок криворожский 11.07.2024, 17:54
Коза драная :o уже обколотая. Интересно а на ягодицах у нее тоже наколки? Или на бедрах?
Цитата
+3 #2   11.07.2024, 09:18
Цитую Волчище-почище:
А що це за посада "народна експертка"?
Може сказати по іншому. Депутатка, або дочка дуже потрібноъ людини смоталася на халяву (за міський кошт) відпочити за океан.

СТАНДАРТНЫЕ ШАБОЛДЫ. ЭТИМ ПОВЕЗЛО, ВОВРЕМЯ УЕХАЛИ. И ПРИ ДЕНЬГАХ.
И УЖЕ ЭКСПЕРТКИ.
ЕЗЫГОМ ПИЗДЕТЬ - НЕ МАСКИРОВОЧНЫЕ СЕТКИ ПЛЕСТИ. СУКИ...!!
Цитата

Додати коментар