Зелена планета
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Винесена в заголовок фраза була написана на одному з плакатів, з якими в кінці минулого робочого тижня до адмінбудівлі АТ «Криворізька теплоцентраль» на КРЕСі вийшли голови ОСББ та просто споживачі комунальних послуг, повідомляють в Кривому Розі Наталія ШИШКА та «Домашня газета»

Мітинг криворіжців перед офісом Криворізької теплоцентралі

З неофіційних джерел їм стало відомо, що на підприємстві перебувають представники НАК «Нафтогаз України», з якими вони дуже хотіли зустрітись. Не тільки і не стільки для того, щоб обговорити проблеми поточного опалювального сезону, вони очевидні, скільки для того, щоб з’ясувати перспективу. Очікувати чи не очікувати взагалі наступного опалювального сезону від АТ «Криворізька теплоцентраль»? На інших плакатах було написано: «Нова послуга від Теплоцентралі - «Холодна домівка»», «Теплоцентраль, будь як Київстар, скасуй нарахування!»

МІСТО ГЕЙЗЕРІВ І ПАРУЮЧИХ ЯМ

Скажу одразу, що діалог керівників АТ «Криворізька теплоцентраль» з обмеженою групою представників зі сторони споживачів відбувся. Його учасниками були і технічний та комерційний директори ТОВ «Нафтогаз Тепло» - дочірньої компанії НАК «Нафтогаз України», яка створена саме для управління державними теплогенеруючими підприємствами. Хоча й не без того, що цьому діалогу передували заяви та реальні наміри людей перекрити дорогу на Зарічний. Однак вдаватись до цього не довелося.

Слід зазначити, що перед цим походом на «Теплоцентраль» криворізькі голови ОСББ, організовані громадською спілкою «ОСББ Кривбас» на чолі зі Світланою Остапчук, підготували звернення щодо ситуації з теплозабезпеченням на Президента України, Кабінет Міністрів та правління НАК «Нафтогаз України» - під управління цієї компанії наша «Теплоцентраль» перейшла від Фонду держмайна.

- У мене 86 заяв від мешканців на проведення замірів температури в квартирах!
- У мене на будинку були навіть представники «Нафтогазу», склали пару актів. Казали, що будуть щось робити, щось думати. Так це ж на вулиці було плюс 10!

- А за морозів люди взагалі замерзали. Було 8, зараз максимум 12 у квартирах. При цьому до оплати за грудень виставили більше, ніж за грудень минулого року.

- Тільки до платежів за тепло ще треба додати платежі за електроенергію. Бо всі догріваються, чим можуть.

Таким був обмін думками голів ОСББ між собою в очікуванні, поки до них вийдуть і пропустять чи не пропустять в адмінбудівлю. Світлана Остапчук встигла через гучномовець озвучити весь текст звернення, направленого на три вищевказані адреси, яке за два дні від імені співвласників своїх будинків підписали понад 110 голів ОСББ.

У зверненні ідеться про критичну ситуацію з теплопостачанням, яка склалась через зношеність обладнання, магістральних трубопроводів і через злочинну бездіяльність керівництва «Теплоцентралі» впродовж останніх років. Як зазначено у зверненні, частина абонентів у нинішньому опалювальному сезоні взагалі ще не отримувала тепла. Решта отримує послугу неналежної якості: низької температури брудний теплоносій виводить з ладу прилади обліку і засмічує внутрішньобудинкові системи. Через низький тиск подачі нормальної циркуляції теплоносія немає. Зараз АТ «Криворізька теплоцентраль», зазначається у зверненні, фактично обігріває вулицю, через численні аварії на магістральних трубопроводах Кривий Ріг став містом гейзерів та ям, що парують.

У зверненні також ідеться, що представники «Теплоцентралі» при комісійному обстеженні квартир та підвалів не підписують відповідні акти.

Автори звернення посилаються на дані інвестиційної програми підприємства на 2019 рік, погодженої рішенням Криворізького міськвиконкому. Згідно з цим документом, мережі теплопостачання мають значний ступінь зношеності. Знос основних фондів складає майже 80%. Мережі не обладнані сучасними видами теплоізоляції, а близько 30% їх загальної протяжності перебуває в аварійному стані, що спричиняє значні втрати теплової енергії.

За 2017 рік фактичні втрати теплової енергії в мережах склали 28,74% при розрахункових 17,33%. За 2018 рік: 29,06% при розрахункових 15,44%. Це ті дані, варто підкреслити¸ які сама «Теплоцентраль» наводить у офіційному документі за 2019 рік, що потрапив у розпорядження спільноти ОСББ. А сьогодні вже 2023-ій, і баба дівкою, ясна річ, не стала.

У своєму зверненні голови ОСББ наголосили на необхідності пошуку ефективних альтернативних джерел і способів опалення багатоквартирних будинків. А також на тому, що переоснащення cистеми централізованого теплопостачання багатоквартирних будинків вимагає значних капіталовкладень. Адресатам свого звернення вони висунули низку вимог.

Зокрема, терміново створити виїзну комісію для проведення аналізу реальної ефективності підприємства, його спроможності надавати послугу з постачання теплової енергії. Ще одна вимога - терміново здійснити порівняльний аналіз вартості капітального ремонту існуючої системи постачання теплової енергії та вартості модернізації цієї системи з переведенням споживачів на квартальні міні-котельні, індивідуальне опалення тощо. Розробити відповідну державну програму.

«Залучити у процес всеукраїнську незалежну комісію без участі місцевої та обласної влади. Місцева влада не має довіри у містян. Реалізувати вищезазначені вимоги до наступного опалювального сезону, інакше в наступному сезоні буде повний колапс, і опалювальний сезон просто не настане», - такими є фінальні меседжі колективного звернення.

«ГЕНЕРУЄМО СКАНДАЛИ В ЗВОРОТНІЙ БІК»

- Те, що ми зараз можемо, ми робимо.
Повірте, у нас люди працюють без вихідних.
Те, що не було зроблено у попередні роки, включаючи воєнні, коли був уже«Нафтогаз», і те, що не було зроблено до «Нафтогазу», робимо в опалювальний сезон. Те, що ми не даємо людям тепло, це наші прямі втрати. Я ні в якому разі не зацікавлений ні в низьких показниках, ні в зниженні температури. Тому що це ми недопродаємо. Адже рахують лічильники, ми не можемо зараз нараховувати по квадратурі, як було раніше. Коли «Нафтогаз» прийшов і провів аудит, виявилось страшне, ви навіть не уявляєте. Зрозуміло, що було змінено керівництво. По всіх попередніх керівниках ідуть кримінальні справи, за ст. 191 ч. 5 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах або організовано групою, що карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права займати певні посади і займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна. Але подивимось, хто сяде, - Авт.) Змінено увесь менеджмент. Щоб ви розуміли, від «Нафтогазу» у нас повне фінансування, це при тому, що ми боргуємо 5 мільярдів за все, і за електроенергію, і за газ, і навіть за воду. 4-мільярдний борг за газ згідно з урядовою постановою зараз реструктуризується, - запевнив новий директор «Теплоцентралі» Михайло Фатьянов.

Зараз складно сказати, повезло «Теплоцентралі» цього разу з директором чи ні, але Фатьянов, у всякому разі, є фаховим енергетиком з великим досвідом роботи у галузі. Сам з Енергодару, який зараз перебуває під окупацією. Зазначивши, що в енергетиці не можна зразу зробити все за помахом руки, він зробив цікаву заяву: »Ми зараз генеруємо скандали в зворотній бік». Тобто, він обіцяє покінчити з корупцією на підприємстві та відзначитись через платформу публічних закупівель «Прозорро» не завищеними цінами, а такими, завдяки яким розслідувачі ставлять закупівельників у приклад. За словам гендиректора, з його приходом з підприємства пішло три десятки працівників, які були причетні до корупції.

Фонд Держмайна, стверджує Фатьянов, не справився з управлінням підприємством, тож його передали тому, у кого є гроші, тобто «Нафтогазу». Але через проблеми, які почалися з початком повномасштабного вторгнення в Херсоні та Миколаєві, інших містах, Кривий Ріг дещо був випав з поля зору, а коли кинулись, то зрозуміли, що тут все дуже погано. За результатами проведеного внутрішнього аудиту, каже, матеріали передані на рівень Генпрокуратури.

За інформацією гендиректора, аудит виявив, що впродовж двох років мережі не готувались до опалювального сезону, використовувались труби, що були в користуванні. Але до нинішнього опалювального сезону система ще дивом працювала на якомусь залишковому запасі міцності. Однак всьому приходить край.

До існуючих негараздів, розповів гендиректор, додалася проблема з водою після підриву окупантами Каховської ГЕС. У комунальній «Тепломережі», зазначив він, ця проблема не стояла настільки гостро, тому що у них менша централізація, більше котельних, для проведення випробувань деякі з них можна було заповнити навіть привозною водою. Тоді як на «Теплоцентралі» в минулому році опресовки не було від слова зовсім, а воду було отримано лише кінці вересня - жовтня. Через те, що труби стояли порожніми, корозія пішла прискореними темпами.

- Ситуація дійсно критична. Але матеріалами ми зараз забезпечені, фінансування є. Люди будуть працювати все літо. Шість днів на тиждень, - каже генеральний директор і обіцяє повернення когенерації, так називається процес одночасного виробництва електричної та теплової енергії.

Загалом він справляє враження досвідченого фахового менеджера, але точно не кризового. Таким він або має стати, або, і цей ризик не виключається, швидко піде за своїми попередниками.

- Зараз мною поставлена задача по усуненню основних дефектів. Єдине, авжеж, для містян буде погано: будемо багато копати. Наше завдання до того, як ми зробимо модернізацію, підтримати мережу. Не буде глобальних замін, які потребують значних капітальних інвестицій. Коли ми будемо робити аудит споживачів, рахувати гідравлічні режими, може, дійдемо висновку, що нам не потрібні 530-ті діаметри, треба менші. І в тарифі будуть пораховані втрати відповідно до менших діаметрів. Ідучи в реконструкцію теплових мереж, ми намагатимемося залучити найуспішніші європейські практики, хочемо переходити на нові технології і дуже сподіваємось, що так і буде, - додав технічний директор ТОВ «Нафтогаз Тепло» Федір Шевченко.
Тобто, сподіваємось, а не гарантуємо.

У КОМУНАЛЬНУ ВЛАСНІСТЬ ДАВАЛИ - НЕ ВЗЯЛИ

Пан Шевченко нагадав, що за уряду Гройсмана місто мало можливість забрати «Теплоцентраль» у комунальну власність, а потім за рахунок міжнародних інвестицій її модернізувати, як це зробили Черкаси, а зараз робить Миколаїв. Запевнивши, що він у енергетиці не перший рік, Федір Шевченко зазначив, що міжнародні фінансові інституції більш охоче ідуть на співпрацю і дають гроші громадам, аніж державним структурам, якою є «Нафтогаз».

Але з передачею у комунальну власність не склалося, бо міська влада не мала наміру забирати підприємство з боргами, хоча за законом борги за газ переходять до нового власника, зазначив Шевченко. Правда, через неефективність підприємства, додам від себе, навіть у випадку повного списання боргів на момент передачі вже у комунальній власності немодернізована совкова «Теплоцентраль» швидко нагенерувала б нові борги і стала важким тягарем для міського бюджету.

Що ж до «Нафтогазу», то «Теплоцентраль» перейшла до нього з боргами, і на разі розпочато процедуру їх реструктуризації згідно з урядовою постановою. При цьому вони, нафтогазівці, запевнив Шевченко, перебувають у активному пошуку інвесторів для модернізації. Направлено майже два десятки звернень до міжнародних установ, ідуть перемовини. Але, зазначив він, Кривий Ріг не зробив жодного кроку для того, щоби розробити схему теплопостачання міста. Тоді як закон про теплопостачання ні для кого не відмінений.

- Зараз закінчується предТЕО для Криворізької ТЕЦ, яке виконує японська компанія. Що ми хочемо зробити? В першу чергу інвентаризацію споживачів. Щоб зрозуміти реальне навантаження Криворізької теплоцентралі. Після цього треба розуміти, які гідравлічні режими у нас є в тепломережах, які тепломережі нам в принципі не потрібні, де потрібно робити помірну децентралізацію. Ми розуміємо, що тягнути 5 кілометрів теплової магістралі для трьох, умовно кажучи, споживачів, не варто, - каже топовий менеджер.

- Я займався питаннями часткової децентралізації стосовно альтернативних систем опалення на газі, на електроенергії. Треба активно працювати з містом для комплексного перегляду системи теплопостачання (це якщо є що переглядати, а не створювати заново, - Авт.). У міста має бути цілий план, тому що треба збільшувати діаметри газопроводів, робити глибинну реконструкцію електромереж, - додав його колега - комерційний директор ТОВ «Нафтогаз Тепло» Андрій Тараба.

- Модернізацію слід починати від споживача, а не брати наш український досвід, коли спочатку модернізують генерацію, потім мережі, а звідси надлишкова генерація і надлишковий тариф. Необхідна співпраця з міською владою на перспективу, щоб системно вирішити проблему для Кривого Рогу. Треба схема теплопостачання, щоб розуміти, куди рухається місто. Місто має розробляти таку схему раз на 5 років. Зараз багато грантових програм, у рамках яких можна отримати кошти на її розробку. Треба розуміти, куди рухається місто, а ми маємо рухатись із містом, працювати на нього. Де потрібно, робити частково децентралізацію, де потрібно - щось об’єднувати і таке інше. Це має бути загальний стратегічний документ, який може розробити лише міська влада - законодавством іншого не передбачено. Саме з цього документа починається вся майбутня робота по децентралізації тепломереж, - каже Шевченко.

МЕНЕНДЖМЕНТ МІНЯЄТЬСЯ,
А КРИВОРІЖЦІ ЗАЛИШАЮТЬСЯ!

Поспілкувавшись із топ-менеджерами ТОВ «Нафтогаз Тепло», хочу відзначити, що вони зовсім не були налаштовані критикувати нашу міську владу, ба більше - один із них у кулуарах прямо заявив, що цього робити не буде. А нам і не треба. Свою владу ми можемо покритикувати і самі, бо є за що.

І оте «що» - це багаторічна бездіяльність у питанні теплозабезпечення міста. Тим паче, що комунальна «Криворіжтепломережа» теж недалеко втекла від «Теплоцентралі».

Відсутність у міста актуальної схеми теплозабезпечення, про яку говорив столичний топ-менеджер, - це і є більш ніж красномовне свідчення того, що ніхто нічого в цьому напрямку робити і не збирався. Навіть зараз, коли клюнув смажений півень, жодних заяв на таку гарячу тему від в. о. міського голови не чути.

При цьому промивання мізків громаді зосередилось виключно на переведенні стрілок на «Теплоцентраль». Та ще як дурень зі ступою носяться зі своїми «унікальними соціальними програмами». Не здивуюсь, якщо ще мільйонів 20 з бюджету виділять на «висвітлення питань соціально-економічного розвитку», щоб підконтрольні ЗМІ втокмачили криворіжцям, що гейзери і хмари пару на вулицях - то ніякий не холодомор, а велике досягнення по створенню комфортних умов життя у столиці промислового туризму. А хто вважає інакше, всі як один неадекватні і пацієнти ПНД.

Якщо ж так станеться, що споживачі знову змушені будуть прийти з «веселими» плакатиками до «Теплоцентралі», а там знову новий менеджмент, і знову в усьому винні попередники, то тоді точно вже: рятуйтесь, хто може! Втім, свою владу, а це наш міський менеджмент, ми наймаємо самі. Тож хоч колись можна буде її переобрати та масово відрізатись від тієї «Теплоцентралі».

Який сценарій розвитку подій стане реальністю, страшний чи ще страшніший, великою мірою залежить від самих криворіжців, хто б там що не говорив.

Наталія ШИШКА,
«Домашня газета»,
ДАЙДЖЕСТ,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг

Коментарі   

0 #3 дурачок криворожский 03.02.2024, 14:17
Цитую Григорій:
Мені не холодно бо давно приєднався до інтимного заклику АТ «Криворізька теплоцентраль». Будь кого обматюкаю, нещодавно технічного та комерційного директорiв з «Нафтогазу згадав тихим словом :lol:

А вы бегать не пробовали? Бег хорошо согревает
Цитата
-1 #2 Григорій 03.02.2024, 10:18
Мені не холодно бо давно приєднався до інтимного заклику АТ «Криворізька теплоцентраль». Будь кого обматюкаю, нещодавно технічного та комерційного директорiв з «Нафтогазу згадав тихим словом :lol:
Цитата
-2 #1 Григорій 03.02.2024, 08:13
Шишка і Ко старанно твідпрацьовують канадські гроші . Так само, як і Шелтер плюс.
Цитата

Додати коментар


✅ Рейтинг українських казино онлайн з ліцензією КРАІЛ. Найкращі бонуси та фриспіни для нових гравців!

купівля автобусних квитків

купівля залізничних квитків