1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Незалежні екологи продовжують збирати факти, що підтверджують суцільну брехню Управління екології мерії Кривого Рогу та «постів контролю» великих підприємств-забруднювачів...

проби чорного пилу беруть на аналіз в Кривому Розі

Чорний пил від агломераційного виробництва є одним з найбільш помітних забрудників криворізького довкілля. По-перше - він значно виділяється своїм кольором, що робить його дуже помітним на місцевості. По-друге - він має магнітні властивості, що значно полегшує його ідентифікацію з поміж інших типів пилу. І по-третє, «чорний пил» є постійним супровідником життя в житлових зонах навколо агломераційних виробництв: підвіконня, зовнішні блоки побутових кондиціонерів, автомобілі, вуличні меблі... - все вкрите суцільним стійким шаром чорного пилу.

Що несе у собі цей пил?
Він є продуктом агломераційного виробництва - одного зі шляхів підготовки залізорудної сировини до подальшої металургійної переробки. Ясна річ, що основним хімічним компонентом цього пилу є залізо - основний (і єдиний на сьогодні) рудний компонент криворізьких залізних руд. Проте, до залізних руд входить велика кількість мікрокомпонентів: хром, нікель, германій, селен, скандій, марганець...
Зокрема, криворізькі залізисті кварцити неодноразово досліджувались як можливе джерело отримання германію - сировини для виробництва напівпровідникової електроніки.

Якщо окрім заліза в наших рудах у мікроскопічних концентраціях містяться інші хімічні елементи, то які ще компоненти, окрім заліза, містяться у «чорному пилу»?
Чим іще змушені дихати мешканці Кривого Рогу окрім поширених в криворізькому повітрі формальдегіду, пилу, діоксиду азоту?

Для відповіді на це запитання Громадською спілкою «Екологічна рада Криворіжжя» було відібрано проби «чорного пилу» у декількох районах Кривого Рогу. За підтримки місцевих мешканців нам вдалось відібрати як «свіжий» пил, так і накопичений протягом декількох місяців.
Для проведення досліджень нами було взято «чорний пил» у трьох місцях Кривого Рогу:
1) свіжий пил з зовнішнього підвіконня приватного будинку на вул.Льоні Голікова (Інгулецький район міста, житловий масив «НКГЗК»);
2) накопичений пил біля фундаменту та під відливами будинку на вул.Криворіжсталі (Металургійний район міста, житловий масив «Третя дільниця»);
3) накопичений пил з даху приватного будинку на вул.Тамбовська (Довгинцівський район міста, житловий масив «Дружба»).

Всі відібрані проби характеризуються високою магнітністю, що свідчить про високий вміст власне «чорного пилу». Ясна річ, що абсолютної чистоти в таких умовах досягти неможливо - вже в повітрі відбувається інтенсивне змішування «чорного пилу» агломераційних виробництв з іншими типами промислового пилу.

Відібрані проби було направлено на спектральний аналіз. Спектральний аналіз дозволяє визначати концентрацію одразу широкої гами хімічних елементів. Щоправда, такий аналіз характеризується низькою точністю - похибка визначення концентрацій може доходити до 50%. Проте, ми не ставимо мети з високою точністю визначити хімічний склад цього пилу. Наша мета - хоча-б приблизно подивитись що взагалі є у «чорному пилу», які хімічні елементи потрапляють із цим пилом в наші легені та серцево-судинні системи.

Таким чином, вдихаючи 1 грам «чорного пилу», в середньому ми отримуємо в наші легені у вигляді різних хімічних сполук:
- 3 мкг германію
- 22 мкг ванадію
- 190 мкг цинку
- 22 мкг нікелю
- 300 мг заліза
- 1,1 мг марганцю
- 2,3 мг титану...

Оскільки значна частина «чорного пилу» потрапляє не в легені мешканців міста, не на будівлі і споруди, а на ґрунти - цей пил становить також значну небезпеку для ґрунтів. Так, концентрації в «чорному пилу» свинцю, цинку та марганцю - перевищують граничні допустимі концентрації для ґрунтів.
А концентрації германію, марганцю, міді, олова, срібра, свинцю, титану, фосфору та цинку в окремих пробах перевищують регіональні фонові концентрації цих елементів у ґрунтах Кривбасу.
Тобто - із цим пилом відбувається привнесення цих хімічних елементів у ґрунти Кривбасу. Окремо слід зазначити залізо. Концентрація цього хімічного елементу в «чорному пилу» в 6–7,5 разів перевищує регіональну фонову концентрацію в ґрунтах.

На жаль, подібними методами ми можемо охарактеризувати лише великодисперсний пил. Цей пил відносно швидко осідає з повітря та помітний людському оку. Дрібнодисперсний пил дуже повільно осідає з атмосфери та не помітний людині. При цьому - саме дрібнодисперсний пил несе найбільшу небезпеку для організму: частки пилу розміром 0,5–2,5 мкм проникають глибоко в легені та в кровеносну систему. Саме із дією дрібних часток пилу пов’язані численні хронічні захворювання органів дихання та кровеносної системи. Проте, на нашу думку, хімічний склад дрібнодисперсного «чорного пилу» буде тотожнім.

Зрозуміло, що в чистому вигляді «чорний пил» зустрічається лише в житлових масивах в безпосередній близькості до агломераційного виробництва (Інгулецький район міста). У інших районах цей пил змішується з іншими типами пилу та насичується іншими забруднюючими речовинами, зокрема - змішується з пилом мартенівського та конвертерного виробництв, з викидами коксохімічного та цементного виробництва та іншими. Але без використання спеціальних лабораторних методів ми не можемо виокремити «чорний пил» з пилової суміші. Ми використали найпростіший спосіб визначити чи є в наших пробах власне «чорний пил» - перевірити магнітність відібраних зразків пилу.

Можна констатувати: пил, яким щодня дихають мешканці Кривого Рогу несе значну кількість хімічних елементів. Дрібнодисперсний пил шкідливий через свої малі розміри, а не через хімічний склад. Наявність у цьому пилу токсичних хімічних елементів та їхніх сполук багатократно підвищує отруйні та канцерогенні властивості дрібнодисперсного пилу. А осідання пилу на землю та перемішування з ґрунтами - поступово отруює всю навколишню територію, роблячи її непридатною для сільськогосподарського використання.

Підготував до публікації
Інокентій РЕЙДЕР,
спеціально для рубрики
Новини Кривого Рогу
сайту Весь Кривий Ріг
Фото – Екологічна Рада Криворіжжя

Добавить комментарий